KakiTündér
Kakitündér bárki lehet. Igen még Te is. Ugye megtisztelő?
A KakiTündér születése
A Kakitündér egy naiv-romantikus kezdeményezés önmagunk és a környezetünk jobbá varázslására. Ha már tündér, akkor egy kis varázslás és (fehér)mágia is belefér a terminológiába.
Az alapproblémával azt hiszem sokan találkoztunk: sok a kutyapiszok az utcákon. Főleg városokban, de sok kistelepülésen is elterjedhet a szokás, hogy a gazdik nem figyelnek eléggé, vagy épp eszük ágában sincs összeszedni a kutyapiszkot, hiszen "más se szedi fel". Társadalomkutatók már jó régen bevezették a "törött ablak elméletet" (Broken window theory, 1982, James Q. Wilson és George L. Kelling), amely szerint (egyszerűsítve), ha valahol megjelenik egy törött ablak, amit nem javítanak be, az kvázi jelzés, hogy nem lesz következménye, ha betörik egy ablak, így ezt "lehet itt csinálni". 1982 óta rengeteg cikk-verziója megjelent ennek a felvetésnek, de az egészen biztos, hogy a környezetünk hatással van ránk és a viselkedésünkre. Sőt, szerencsére jelent meg olyan tanulmány is (aminek a hivatkozását nem találtam meg, elnézést) ami arról szól, hogy ez pozitív irányban is igaz. Volt egy kísérlet, ahol London két hasonló utcáját vették alaposabban szemügyre. A különbséget az jelentette, hogy az egyik utcát elkezdték rendszeresen takarítani, virágokat ültettek és azokat ápolták is, mindenféle előzetes bejelentés vagy kampány nélkül és mindezt konzisztensen hosszabb távon fenntartották. Idővel a statisztika megmutatta, hogy a gondozott utcában csökkent a bűncselekmények gyakorisága, vagyis, a rendezett és ápolt környezet pozitív hatással van a viselkedésünkre.
Na, de visszakanyarodva a magyar valóságunkra és az utcákon hagyott kutyapiszkokra. Anno volt egy kampány, ami főleg a kutyafuttatókon kihelyezett kis plakátok formájában jelent meg, a szöveg pedig az alábbi volt: "Tudtad? A kakitündér nem létezik!" Ez volt a gyújtópont. Ez, és a rengeteg kutyakaki, amit rendszeresen kapartam a cipőtalpamról. Azon kezdtem gondolkodni, hogy ha számomra az volna a természetes, hogy nem szedem fel a kutyapiszkot, akkor mit mondana nekem ez a kis tábla? Változtatnék-e és elkezdenék-e kakizacsira költeni, figyelni, hogy mindig legyen nálam legalább 2, és hajolgatnék-e a kutyám kakija után.. Arra jutottam, hogy valószínűleg ez nem változtatna a viselkedésemen, sőt, esetleg még fel is húznám az orrom rajta, hogy "még mit nem".
Majd az is eszembe jutott, hogy nem biztos, hogy mindenki pökhendiségből és lustaságból hagyja ott a kakát. Lehet, hogy valaki legtöbbször felszedi, de este pont elterelték a figyelmét és nem vette észre, hogy akció van, vagy nem tud lehajolni, mert 8,5 hónapos terhes, vagy derékbántalmai vannak, mégis neki kellett éppen lehozni Buksit, vagy pont kifogyott a zacsi (és nem volt kitől kérni), vagy bármi... de ha mindenki felszedi kutyakakit rendszeresen, akkor is előfordulna pár "baleset" és akkor sem lennének az utcák teljesen tiszták.
De akkor, hogyan érhető el, hogy az utcák kutyakaki-mentesek legyenek?
Erre lett a válaszom az, hogy mégis csak kellenének KakiTündérek. Hát legyenek, vagy legalább egy legyen 😁🪄
Amire tuti hatásom van, az a saját hozzáállásom és viselkedésem. Így hát elkezdtem idegen kutyusok kakijait is összeszedegetni. Egyszerre, egyedül ez nyilván észrevehetetlen mértékű és nem is várom el magamtól, hogy egyedül megoldjam a helyzetet. De, amikor Nala egy másik pottyanat mellett könnyít magán, akkor tuti, hogy duplán hasznosul egy zacsi és gyakran hajolok le "csak úgy" is, amikor látom hogy Nala egy már aszott kakit szimatol, vagy csak épp meglátok egyet (örülve, hogy nem talppal vettem észre).
Emellett a KakiTündér kifejezésbe kapaszkodva megszületett a fenti kis karakter. Az általam megálmodott KakiTündér se nem nagy, se nem kicsi, se nem fiatal, se nem idős, se nem nő, se nem férfi, vagy éppen mindegyik. Így aztán bárki lehet KakiTündér.
A karakter emellett segít, hogy kommunikáljak az alapvetően elég furcsa kis projektemről. Illetve szerepel a plakáton is, ami mellé hetente kiteszek egy adag kakizacsit a környékünkön, hogy ha valaki megszorul, akkor tudja, hogy van egy pont a séta során, ahol a KakiTündér heti egyszer feltankolja a készletet.
KakiTündér fokozatok
KakiTündér: KakiTündér vagy, ha mindig törekszel arra, hogy felszedd a kutyusod/kutyusaid után a kutyapiszkot, főleg közterületeken. A KakiTündér figyel rá, hogy legalább 2 kakizacsi legyen nála minden sétán / kutyus (ettől persze el is lehet térni egyedi esetekben).
Csillagos KakiTündér: Csillagos KakiTündér vagy, ha példamutatóan nem feltétlenül csak a saját kutyusod/kutyusaid után szeded össze a kutyapiszkot, hanem a magukra hagyott, egyedül árválkodó, cipőtalpra váró egyéb kakikat is hajlandó vagy felszedni, esetenként, vagy rendszeresen. Először fura lehet a felvetés is, de ugyanaz, mint amikor az ember önkéntes szemétszedésbe kezd. A fenntartható 0 kakiszám az utcákon Csillagos KakiTündérek segítségével érhető el.
TOP VIP Csillagos KakiTündér: A KakiTündérség legelvetemültebb szintje. Csak haladó gazdiknak ajánlott, de túlbuzgó lelkes fiatalok is kipróbálhatják. Lent letölthetsz egy kis plakátot, kinyomtathatod, ha időjárás ellen is védenéd beteheted egy genothermbe, vagy lelamináltathatod, majd kihelyezheted a környékeden és alkalmanként feltöltheted kakizacsival a KakiTündér pontot. Ha így teszel, automatikusan TOP VIP Csillagos KakiTündérré avanzsálsz. Kérlek ebben az esetben írj rám akár privát üzenetben, akár a KakiTündér Fb oldalán, akár akárhogy, de mindig jó tudni, ha valaki "legelvetemül" ❤️.
Légy Te a változás, amit látni szeretnél a világban.
Itt van a "lent" ahol letöltheted a plakátot, csak kattints a képre, majd jobbklikk és kérd a mentést🙃:
Mahatma Gandhi
Empower
Elérhetőségek
Gazdi Kör Hírlevél
luca@gazdikor.com
+3620/924 8691
© 2024. All rights reserved.