Ismerj meg
Célom, hogy segítséget nyújtsak, ha elakadtál. Akár most ismerkedtek a kutyusoddal, akár már sok-sok éve együtt éltek, adódhat olyan kérdés, amire elsőre nem találod meg a választ. A fókuszomban a felevés elleni, kooperációra épülő tréningek, valamint az egyéb hétköznapi problémákra adható humánus megoldások állnak.
Tóth Luca
A Gazdi kört azért hoztam létre, hogy segítsek gazdiknak és kutyáiknak egy harmonikusabb, szeretetteljesebb kapcsolat kialakításában. Sok év tanulás és tapasztalat alapján olyan módszereket alkalmazok, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a gazdi figyelmére, a kutyus motivációira és a kutya-gazdi kapcsolatra.
Szia, Luca vagyok, az erőszakmentes kutyaoktatás lelkes híve
A szokásos dobozos termékek helyett, velem kialakíthatjátok a számotokra legmegfelelőbb rutinokat.
Nem alkalmazok büntetést.
Ez cél mind az egyéni, mind a kiscsoportos tréningek során. A rutinok meghatározzák a hétköznapjainkat, így kifejezetten fontosnak tartom, hogy megszerezd a legjobb alapokat. Tapasztalatom szerint a legfontosabb szempontok gyakran elvesznek a kutyaiskoláknál, nincsenek kihangosítva és az "ül", "fekszik", "marad", láb mellett követős séta még nagyon hiányos készlet. Gyakori jelenség, hogy a kutyaiskolán agyon-dicsért kutyussal egyébként nem lehet lehozni egy mindkettőtök számára kellemes és biztonságos sétát. Ismerős?
Ennek az az oka, hogy vagy feladatban van a kutyus, ahogy a sulin tanulta, vagy eszeveszett világfelfedezésben (ami az ő oldaláról teljesen természetes). Az éberségi szint megfelelő szinten tartására viszonylag kevés helyen kapsz megfelelő támogatást, de büszkén állíthatom, hogy a Gazdi kör ilyen iskola ☺️.
Nem alkalmazok büntetést és minden helyzetben cél, hogy minimalizáljuk a kutyus frusztrációját, negatív stressz-szintjét.
Hiszem, hogy a tanulás közös kaland lehet, ahol mindkét fél örömmel vesz részt. Célom, hogy a tréningek során mind a kutyák, mind a gazdik fejlődjenek, és hosszú távon boldog, kiegyensúlyozott kapcsolatot építsenek egymással.
Szeretettel várlak, hogy együtt induljunk el ezen az úton!
Közös kaland
A történetem:
Crossover tréner vagyok, vagyis Nalával anno egy (ma is népszerű) balanced iskolába jártunk és először ott is kezdtem közelebbről megismerkedni a kutyázással. Nagyon fellelkesített, hogy a pozitív megerősítéssel milyen szép és jól működő kapcsolatot sikerült kialakítanom Nalával, így a hivatkozott iskolára mint "oktató-tanonc/segítő" is jártam már Nala nélkül. Azt azonban csak jóval később láttam- és értettem meg, hogy néhány "behibáztatós" és "kiabálós", averzív módszerrel sikerült felérzékenyítettem az egyébként izzig-vérig jack-russeles nagyarcú Nalát. Visszanyalt az a bizonyos fagyi és sajnos Nala kárán tanultam. Azóta ez ellen dolgoztunk és szerencsések voltunk, nem lett extrém szenzitív Nala. Az üzenet egyértelmű: egy magabiztos, félelmet nem ismerő kutyust is simán fel lehet érzékenyíteni, egy alapból érzékenyebb kutyus pedig sokkal hamarabb megmutatja az averzív módszerek hátrányait, így mindenkit arra bíztatok, hogy akárhol, akármilyen elismert oktatónál vagy iskolán van éppen, ha úgy látja, hogy a kutyája megijedt és ebből az állapotból nemhogy kioldani nem segítenek, hanem egyenesen cél a frusztráltság emelése, akkor nyugodtan emelje fel a hangját, álljon ki a kutyája mellett és akár azonnal távozzon.
2021-ben a SciDog Kutyaiskola első tréner ("Padawan") képzése jelentette a fordulópontot. Az addig megkérdőjelezett, de nem helyén kezelt témák szépen rendeződtek a fejemben, a puzzle darabok végre a helyükre kerültek. Az egy éves, javarészt ELTE-s oktatók által tartott előadások fantasztikusak voltak, nagyon sokat tanultam. A képzés vége pedig elhozta azt a pontot, amikor ismét feltettem magamnak a kérdést, hogy mennyire gondolom komolyan, és hát komolyan gondoltam :). Nem hagyhattam, hogy a tanultak csak úgy álldogáljanak nálam... Így amellett, hogy azóta Nalával is sokkal megértőbb, figyelmesebb vagyok, amit a kapcsolatunk és Nala bizalma is meghálált, 2022 óta másodállásban egyéni tréningeket tartok gazdiknak, amely során a kutya-jólléti szempontokat tartom elsődlegesen a fókuszban.
Másodlagosan pedig a gazdi-jólléti szempontokat. Ez is nagyon fontos, sokszor tapasztalom, hogy a kutyázásban is maximalisták vagyunk, így gyakran nem csak a kutyáink, hanem saját magunk felé is túl nagy elvárásokat támasztunk és nem ünnepeljük meg a sikereinket. Emellett sok kutyaiskolán a gazdikkal való bánásmódot sem tartom egészségesnek, ezért a saját óráimon kiemelt figyelmet szánok arra is, hogy a tudásátadás számodra is élvezetes legyen és biztonságban érezd magad. Segítséget kérni önmagában bátorság és elismerendő, így már erre is büszke lehetsz. A tréningek során a jól kivitelezett gyakorlás része, hogy hogyan érezzük magunkat, mi és a kutyánk.
2024 nyara egy újabb fordulópontot jelent a történetben: a másodállásból főállás lesz, megengedem magamnak, hogy ebbe a fejezetbe is belekezdjek :). Ha szeretnél a történet része lenni, várlak sok szeretettel.
Illetve fontos megjegyezni, hogy a tanulás sem állt meg, a jó pap esete alapján, habár a Scidog-os képzés óta egyelőre csak olvasással, de továbbképzem magam és a középtávú tervek között szerepel egy nemzetközileg is akkreditált képzés.
Empower
Elérhetőségek
Gazdi Kör Hírlevél
luca@gazdikor.com
+3620/924 8691
© 2024. All rights reserved.