Tanuljunk tanítani webinar

Kíváncsi gazdiknak

2024.09.12 csütörtök 18:00

A kutyázás és az élet egyik legalapvetőbb témája, a TANULÁS.

Az egyik kedvenc témám a tanításelmélet, hiszen olyan tudatosítani a kereteket és megfogalmazni, hogy mit is csinálunk, mint egy rendes alapkőletétel. Ha ez rendben van, akkor már nem fog szanaszét csúszni, dőlni a ház, jöhetnek a próbatételek. Próbatételek pedig mindig vannak. Ilyen lehet a kutyafuttatós jószándékú hittérítés, ami ismerteti hogy mit kezdj egy adott helyzetben, vagy egy soktízéves tapasztalattal rendelkező kiképző/oktató tanácsa, de az is próbatétel, amikor egy nehéz nap végén, amikor a saját triggerhalmozódásunk sem takargatható már és jön még a séta során egy, az a bizonyos utolsó csepp a pohárba. Ha az alapok rendben vannak, akkor az szolgálhat egy biztos iránytűként, hogy valakinek a tanácsát végig tudd gondolni, de amikor a türelemzsák kiapadt, akkor is bevillanhat 1-2 gondolat, ami segít, hogy inkább a mélylevegő-vétel legyen az első reakció, nehogy nagyobb kárt okozzunk, mint ami már egyébként is előttünk van.

Mi lesz a fókuszban?
Hogy lehet szeretni a tanításelméletet? Hát nooormális?

Pukkadjunk már meg egy kicsit, hát hogyan lehet szeretni egy olyan témát, amiben szerepel a "tanulás" vagy a "tanítás"??!

Szeretem kiforgatni (mind a 4 sarkából) a tanuláshoz kapcsolódó elméleteinket és unalmas, sokszor negatív tapasztalatainkat a tanulásról. Tanulni is lehet jól, érdekesen, élvezetesen, akár gazdik vagyunk, akár kutyák. Az egész életünk tanulás, nem csak a jó papok esete ez.

⚠️Spoiler alert⚠️ Szerintem a legfontosabb kulcs a kíváncsiság.

Célom, hogy kicsit átformáljam benned is a tanuláshoz kapcsolódó hitrendszereket. Na nem az, hogy megszeresd az érettségire-készülős emlékeidet (történelemhamisítás nem lesz), inkább, hogy megtaláld azokat a saját példákat, amikor jól tanultál - lehet nem iskolarendszerhez kötődő képek ezek, lehet nem is gondolnád hogy volt ilyened, de tuti volt.

Kicsit konkrétabban...?

Átbeszéljük, hogy mi is a tanulás, hány definíciója van és mire jók ezek.

A fókuszban a társításos tanítás lesz, főleg az operáns kondicionálás - már is megijesztettelek? az egyik legegyszerűbb példa erre, az a pozitív megerősítés, amikor jutit és dicséretet adsz a kutyusnak, ha valamit jól csinál.

Ha nemhogy nem ijesztettelek meg, de már unott banán ez az állandó “Pavlov-ozás”, akkor talán az izgalmasabb kérdésnek hangzik, hogy az operáns kondicionálás kvadránsában miért lobogtatjuk folyton annyira a pozitív megerősítést és hogy ha egy viselkedés (például földről mindenféle cucli felevésének) gyakoriságát csökkenteni szeretnénk (amihez első blikkre szükségesnek éreznéd a büntetést is), hogyan lehet pozitív megerősítéssel tanítani, illetve ehhez mik az elméleti keretek. Szóval jó alaposan összekötjük a gyakorlatot az elmélettel. Ez szerintem azért nagyon hasznos, mert ha ez a logika a zsebedben van, akkor amikor kotrod az internet bugyrait a jó megoldásokat keresve, akkor is el tudsz igazodni és tudni fogod melyik tanács hasznos, melyik teljesen marhaság és melyik az ami kifejezetten ártalmas és kerülendő. Szóval kapsz egy iránytűt, ami konkrétabb annál, hogy "csakapozitív".